Contour Ergonomics Comfort Floor Mat 60x40cm Black
This Contour Ergonomics anti-fatigue floor mat is designed to reduce the pressure and strains on your spine and back muscles following prolonged periods standing. A perfect complement to the Contour Ergonomics Sit Stand Workstation, the mat features a bev
Sign in to view price and place order
- Anti-slip base for stability and safety
- Bevelled edge reducing any trip hazard
- Complements the Contour Ergonomics sit stand workstation
- Curl proof edging so the mat remains flat
- Designed to help reduce the pressures and strains on spine and back muscles
- Effectively reduces pain and discomfort from prolonged standing
- Made from polyurethane and is environmentally friendly and non toxic
- W600 x D400 x H30mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Country of Origin: | China |
| Depth: | 400mm |
| Depth (mm): | 608 |
| Height (mm): | 608 |
| OEM: | CE01467 |
| Shape: | Rectangular |
| Width (mm): | 420 |
| Type: | Floor Mats |
| Manufacturer: | Contour Ergonomics |
| Brand: | Contour |
| Colour: | Black |
| Material: | Polyurethane |
| Mat Type: | Anti-fatigue |
| Use: | Indoor |
| Width: | 600mm |
| Dimensions: | 600x400x30mm |



