Bisley 2 Door Cupboard Empty 930x480x1975mm Goose Grey KF78715
Built to fit A4 binders, lateral, and suspension files, this stylish and durable storage cupboard has magnetic latching, a 2 point locking system and a flush handle design. With adjustable levelling feet providing 24mm of adjustment, it is designed to mee
Sign in to view price and place order
- Adjustable levelling feet providing 24mm of adjustment
- Colour: Goose Grey
- Designed to fit A4 binders, lateral and suspension filing
- Dimensions (WxDxH): 930x480x1975mm
- Magnetic latching with 2 point locking system and flush handle design
- Non-returnable
- Stylish and durable storage system
- Supplied empty
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 890 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Cupboard Colour: | Goose Grey |
| Depth: | 470mm |
| Depth (mm): | 480 |
| Door Colour: | Goose Grey |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 1970mm |
| Height (mm): | 1960 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| Maximum Shelf Loading: | 23kg |
| Number Of Shelves: | None |
| OEM: | BY78715 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 914mm |
| Width (mm): | 924 |
| Type: | Cupboards |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Grey |
| Size: | Tall |
| Material: | Steel |
| Style: | 2 Door |
| Lockable: | Yes |
| Standards: | BSEN 14073 Parts 2 and 3 BSEN 14074 |
| Dimensions (WxDxH): | 914x470x1970mm |
| Weight: | 47.06kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | United Kingdom |




