Bisley 2 Door Cupboard Empty 914x470x1570mm Chalk White KF78713
Built to fit A4 binders, lateral, and suspension files, this stylish and durable storage cupboard has magnetic latching, a 2 point locking system and a flush handle design. With adjustable levelling feet providing 24mm of adjustment, it is designed to mee
Sign in to view price and place order
- Adjustable levelling feet providing 24mm of adjustment
- Colour: Chalk White
- Designed to fit A4 binders, lateral and suspension filing
- Dimensions (WxDxH): 914x470x1570mm
- Magnetic latching with 2 point locking system and flush handle design
- Non-returnable
- Stylish and durable storage system
- Supplied empty
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 890 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Cupboard Colour: | Chalk White |
| Depth: | 470mm |
| Depth (mm): | 470 |
| Door Colour: | Chalk White |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 1585mm |
| Height (mm): | 1800 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| Number Of Shelves: | None |
| OEM: | BY78713 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 914mm |
| Width (mm): | 924 |
| Type: | Cupboards |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | White |
| Size: | Tall |
| Style: | 2 Door |
| Lockable: | Yes |
| Dimensions: | 914x470x1585mm |




