Bisley 3 Drawer Home Filing Cabinet A4 413x400x1015mm Black
Choose this affordable and spacious Bisley Personal Filing Cabinet for individual use in a home or small office. It features three drawers for document storage and filing with two locks to help you keep confidential documents secure. Each drawer features
Sign in to view price and place order
- 2 separate locks each with 2 keys
- Capacity Weight: 15kg Per Drawer
- Complete with easy glide runners
- Dimensions (WxDxH): 413x400x1015mm
- Filing cabinet for personal use
- Fully welded chassis for increased durability
- Label holder for each drawer
- Non-returnable. There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Number of Drawers: 3
- Suitable for A4 filing
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 889 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Cabinet Colour: | Black |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 400 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 1030 |
| Load Capacity: | 15kg |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | BY48279 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 420 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Black |
| Size: | 3 Drawer |
| Material: | Metal |
| Form: | 3 Drawer Upright |
| File Size: | A4 |
| Dimensions (WxDxH): | 413x400x1015mm |
| Weight: | 18.53kg |
| Warranty: | 5 Year Guarantee |





