Bisley 3 Drawers Home Filing Cabinet A4 413x400x525mm Black
This Bisley Mobile Home Filing Cabinet is great for home or small office use. It features two drawers for document storage and A4 filing, with a single action lock for the bottom 2 drawers to help keep confidential documents secure. The drawers feature ba
Sign in to view price and place order
- Bottom two drawers include a lock (two keys supplied)
- Capacity Weight: 15kg Per Drawer
- Designed to accommodate A4 filing
- Dimensions (WxDxH): 413x400x525mm
- Drawers open to 80 percent extension
- Easy glide runners
- Fully lockable to protect important information
- Non-returnable
- Number of Drawers: 3
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 889 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Cabinet Colour: | Black |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 400 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 525 |
| Load Capacity: | 15kg |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 3 |
| OEM: | BY33938 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 413 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Black |
| Size: | 3 Drawer |
| Material: | Metal |
| Form: | 3 Drawer Upright |
| File Size: | A4 |
| Dimensions (WxDxH): | 413x400x529mm |
| Weight: | 11.01kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |





