Bisley Rollout Suspension Filing Frame 840x420x85mm Black ROSFF-45
Bisley Shelving Accessories are designed for use with Bisley Tambour Unit Units and Cupboards. There is a wide selection of shelving fixtures available to cater to the needs of your home or office. Ideal for use with lateral files or printout binders usin
Sign in to view price and place order
- Anti-tilt facility
- Capacity Weight: 33kg Per Frame
- Designed for use with Bisley cupboards and Tambour Unit units
- Dimensions: 840x420x85mm
- For use with lateral files or printout binders
- High capacity side-on files
- Non-returnable
- Roll-out function
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 891 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 420 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 90 |
| Material: | Steel |
| OEM: | ROSFF-45 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 410 |
| Type: | Cupboard Accessories |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Black |
| Material: | Steel |
| Form: | Rollout Filing Frame |
| For Use With: | Essentials 1000mm Wide Tambours & Essentials 914mm Wide Cupboards |
| Dimensions (WxDxH): | 828x406x85mm |
| Weight: | 6.49kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Contains 56% Recycled Material |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | United Kingdom |








