Bisley Slotted Shelf 914x390x27mm Black For Bisley Cupboards and Tambour Units BSSGY
Bisley Shelving Accessories are designed for use with Bisley Tambour Units and Cupboards. There is a wide selection of shelving fixtures available to cater to the needs of your home or office. This shelf is made of durable and long-wearing materials to of
Sign in to view price and place order
- Capacity Weight: 42kg Per Shelf
- Colour: Black
- Designed for use with Bisley cupboards and Tambour Units
- Dimensions: 914x390x27mm
- Durable
- Non-returnable
- Slots made for use with Bisley Shelf Dividers
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 891 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 390 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 280 |
| Material: | Steel |
| OEM: | BSSPDP1:33 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 904 |
| Type: | Cupboard Accessories |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Black |
| Material: | Steel |
| Form: | Cupboard Shelves |
| For Use With: | Essentials 1000mm Wide Tambours & Essentials 914mm Wide Cupboards |
| Dimensions (WxDxH): | 908x390x27mm |
| Weight: | 3.16kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Contains 56% Recycled Material |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | United Kingdom |








