Bisley 10 Multidrawer Cabinet A4 300x430x600mm Grey H2910NL-073
The Bisley 10 Multidrawer Cabinet is a robust and reliable choice for office storage. The smooth running Multidrawers are 51mm deep and ideal for A4 filing, or storage of stationery and small items. Measuring 279x380x590mm, this cabinet comes in Grey.
Sign in to view price and place order
- Dimensions (WxDxH): 279x380x590mm
- Features 10 x 51mm deep drawers
- Finish: Grey
- Ideal for storing small items and stationery
- Multi-drawer cabinet for office or home storage
- Non-locking
- Suitable for A4 filing
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- This item is made to order and cannot be cancelled or returned once the order is placed
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 889 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Cabinet Colour: | Goose Grey |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 380mm |
| Depth (mm): | 430 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 590mm |
| Height (mm): | 610 |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 10 |
| OEM: | H2910NL-073 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 279mm |
| Width (mm): | 290 |
| Type: | Multidrawer Cabinets |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Goose Grey |
| Material: | Steel |
| Form: | 10 Drawer |
| Drawer Depth: | 375mm |
| Lockable: | No |
| Dimensions (WxDxH): | 279x380x590mm |
| Weight: | 15.3kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | United Kingdom |










