Bisley 4 Drawer Filing Cabinet 470x470x710mm Goose Grey 1F3EGY
The Bisley 3 Plus 1 Drawer Filing Cabinet is flush fronted and sits conveniently at desk height for easy access. The 3 small and 1 large drawers are fully lockable and have space for a label for optimum organisation. Fitted with an anti-tilt facility as s
Sign in to view price and place order
- Anti-tilt facility prevents accidents
- Capacity Weight: 26kg Filing Drawer/8kg Stationery Drawer
- Dimensions (WxDxH): 470x470x710mm
- Drawers can be fully extended
- Filing cabinet for home of office use
- Finish: Goose Grey
- Flush fronted and desk high to be used in conjunction with your desk
- Fully lockable drawers protect your possessions
- Labels on the drawers for easier retrieval
- Number of Drawers: 4
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 888 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Cabinet Colour: | Goose Grey |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 470mm |
| Depth (mm): | 470 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 711mm |
| Height (mm): | 730 |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 4 |
| OEM: | 1F3EGY |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width: | 470mm |
| Width (mm): | 520 |
| Type: | Multidrawer Cabinets |
| Manufacturer: | F.C. Brown |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Grey |
| Material: | Steel |
| Form: | 4 Drawer |
| Lockable: | Yes |
| Standards: | DIN 4554/485 |
| Dimensions (WxDxH): | 470x470x711mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | FISP Certified Manufacturer |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | United Kingdom |




