Bisley 4 Drawer Home Filing Cabinet A4 413x400x1282mm Black
Choose this affordable and spacious Bisley Personal Filing Cabinet for individual use in a home or small office. It features four drawers for document storage and A4 filing with a lock for each pair of drawers, helping you keep confidential documents secu
Sign in to view price and place order
- 2 separate locks each with 2 keys
- Capacity Weight: 15kg Per Drawer
- Complete with easy glide runners
- Dimensions (WxDxH): 413x400x1282mm
- Finish: Black
- Fully welded chassis for increased durability
- Label holder for each drawer
- Non-returnable. There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Number of Drawers: 4
- Suitable for A4 filing
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 889 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Cabinet Colour: | Black |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 400 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height (mm): | 1300 |
| Load Capacity: | 15kg |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 4 |
| OEM: | BY31003 |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Width (mm): | 420 |
| Type: | Filing Cabinets |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Black |
| Size: | 4 Drawer |
| Material: | Metal |
| Form: | 4 Drawer Upright |
| File Size: | A4 |
| Dimensions (WxDxH): | 413x400x1321mm |
| Weight: | 23.61kg |
| Warranty: | 5 Year Guarantee |






