Bisley 15 Multidrawer Filing Cabinet A4290x420x870mm Grey H3915NL-073
The Bisley 15 Multidrawer Cabinet is a robust and reliable choice for office storage. The smooth running multidrawers are 51mm deep and ideal for A4 filing, or storage of stationery and small items. Measuring 279x380x860mm, this cabinet comes in Grey.
Sign in to view price and place order
- Dimensions: 279x380x860mm
- Each drawer features a label holder for quick identification
- Features 15 x 51mm deep drawers
- Finish: Grey
- Ideal for storing small items and stationery
- Multi-drawer cabinet suitable for a variety of office environments
- Non-locking
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- This item is made to order and cannot be cancelled or returned once the order is placed
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 889 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Cabinet Colour: | Goose Grey |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 380mm |
| Depth (mm): | 420 |
| Drawer Internal Dimensions (WxDxH): | 234x375x47mm |
| File Size: | A4 |
| Height: | 860mm |
| Height (mm): | 860 |
| Material: | Steel |
| OEM: | H3915NL-073 |
| Returns Allowed: | No |
| Width: | 279mm |
| Width (mm): | 290 |
| Type: | Multidrawer Cabinets |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Grey |
| Material: | Steel |
| Form: | 15 Drawer |
| Drawer Depth: | 375mm |
| Lockable: | No |
| Standards: | BS EN 14073:2004 BS EN 14074:2004 |
| Dimensions (WxDxH): | 279x380x860mm |
| Weight: | 21.14kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Contains 56% Recycled Material |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | United Kingdom |










