Bi-Office Enclore Felt Indoor Lockable Glazed Case 720x981x35mm Grey VT630103150
Display your information and notices easily with he Bi-Office Enclore display cases. The extra slim and lightweight case are a perfect solution for busy spaces where information must be kept safe. Simply pin up your posters to the felt backing and close t
Sign in to view price and place order
- Aluminium case, acrylic door, felt surface and wooden based core
- External Dimensions: 720x981x35mm
- Felt surface
- Internal Dimensions: 670x931x18mm
- Lockable and supplied with 2 keys
- Quality and versatility at an affordable price
- Size (x A4): 9 x A4
- Strong acrylic door gives excellent visibility to displayed material
- Strong, secure and lightweight solution for a bestselling glazed case
- Surface Colour: Grey Felt
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 606 |
| Board Size: | 600 x 900mm |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 22 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1050 |
| Lockable: | Yes |
| Number of Keys Supplied: | 2 |
| OEM: | VT630103150 |
| Surface Material: | Felt |
| Usable Internal Depth: | 18mm |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Width (mm): | 850 |
| Type: | Glazed Notice Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Grey |
| Size: | 9xA4 |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Felt Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Lockable: | Yes |
| Designed For: | Internal Use |
| Dimensions: | 720x981mm |
| Weight: | 5.53kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |





