Bi-Office Enclore Felt Lockable Glazed Case Aluminium Frame Grey Felt 1160x35x981mm VT640103150
Display your information and notices easily with the Bi-Office Enclore display cases. The extra slim and lightweight case is a perfect solution for busy spaces where information must be kept safe. Simply pin up your posters to the felt backing and close t
Sign in to view price and place order
- Door Type: Swinging
- External Dimensions (WxDxH): 1160 x 35 x 981mm
- Frame Type: Aluminium
- Internal Dimensions (WxDxH): 1110 x 18 x 931mm
- Lockable and supplied with 2 keys
- Quality and versatility at an affordable price
- Size: 15 x A4
- Smooth felt surface
- Strong acrylic door gives excellent visibility to displayed material
- Strong, secure and lightweight solution for a bestselling glazed case
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 606 |
| Board Size: | 1160x35x981mm |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1000 |
| Floor Standing: | Mounted |
| Height (mm): | 1120 |
| Lockable: | Yes |
| Number of Keys Supplied: | 2 |
| OEM: | VT640103150 |
| Surface Material: | Felt |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Wall Mountable: | Yes |
| Width (mm): | 75 |
| Type: | Glazed Notice Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Grey |
| Size: | 1200x900mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Felt Board |
| Frame: | Aluminium Frame |
| Lockable: | Yes |
| Designed For: | Internal Use |
| Dimensions: | 1200x900mm |





