Bi-Office Magnetic Drywipe Board 600x450mm MB0407866
Ideal for use in schools, this drywipe board has a brightly coloured plastic frame and a magnetic coated steel surface, perfect for use with pens and magnets. It has rounded corners for increased safety and is supplied with wall fixings and pen tray. This
Sign in to view price and place order
- Brightly coloured plastic frame
- Dimensions: 600 x 450mm
- Magnetic drywipe surface
- Rounded corners
- Supplied with wall fixings and pen tray
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 151 |
| Board Size: | 600 x 450mm |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 717 |
| Fixed/Mobile: | Fixed |
| Frame Colour: | Multi-Coloured |
| Frame Material: | Metal |
| Height (mm): | 717 |
| Magnetic: | Yes |
| OEM: | MB0407866 |
| Width (mm): | 480 |
| Type: | Drywipe Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | White |
| Size: | 600x450mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Type: | Magnetic Board |
| Board Surface: | Lacquered Steel |
| Frame: | Plastic |
| Pen Tray: | Yes |
| Weight: | 1.43kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |






