Bi-Office Earth Felt Notice Board 900x600mm Blue RFB0743233
The Bi-Office Earth series provides you with high quality products that are designed to be environmentally friendly. This felt notice board contains over 55% post consmer and post industrial waste, ensuring that anything that can be reused, is reused. Wit
Sign in to view price and place order
- Colour: Blue
- Contains over 55% post consumer and post industrial waste
- Dimensions: 900x600mm
- Oak effect frame
- Vertical or horizontal mounting
- Wall fixings included
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 642 |
| Board Size: | 900 x 600mm |
| Board Type: | Notice Board |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1017 |
| Height (mm): | 17 |
| Material: | Felt |
| OEM: | RFB0743233 |
| Recycled Product: | Yes |
| Screw Pack Included: | Yes |
| Width (mm): | 630 |
| Type: | Pin Boards |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Colour: | Blue |
| Size: | 900x600mm |
| Fixing: | Wall Mounted Board |
| Board Surface: | Felt Board |
| Frame: | Wood Frame |
| Dimensions: | 900x19x600mm |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 55% Post Consumer Waste |
| Warranty: | 24 Month Warranty |





