Fellowes Bankers Box System Store Maxi With Ergo Handles (Pack of 10) 0048901
This Fellowes Bankers storage box features a triple layer of board on the end panels and a double layer on the sides and base, for durable, long lasting use. The boxes are supplied flat and feature time saving FastFold automatic assembly. The ergonomic ha
Sign in to view price and place order
- Colour: Blue and White
- Dimensions: W390xD560xHx310mm
- FastFold automatic assembly for quick & easy construction
- Made from 100% recycled board
- Pack of 10
- Reinforced, ergonomic hand holes resist tearing and increase comfort when carrying
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 303 |
| Accreditation: | FSC/ISO 14001/SMETA |
| Colour: | Blue/White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 947 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 155 |
| Material: | Board |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 48901 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 820 |
| Type: | Storage Boxes |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Blue/white |
| Material: | Recycled Board |
| Form: | Storage Box |
| Stackable: | Stacks 5 High |
| Storage For: | A4/Foolscap Files |
| Internal Dimensions: | 378x545x293mm |
| Lid Type: | Detachable Lid |
| Dimensions: | 390x565x310mm |
| Weight: | 1.05kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Board |
| Environment Support: | FSC Certified |





