Fellowes Automax 200M Microshred Shredder (200 sheet automatic shredding capacity) 4656401
This 200M Auto Feed Shredder has Superior Security Micro-Cut capability for peace of mind and time saving benefits. Ideal for 1-3 users, this shredder is ideal for small office or home office environments.
Sign in to view price and place order
- 2 year machine warranty and 7 year cutter warranty
- 200 sheet automatic and 10 sheet manual shredding capacities (70gsm)
- 32 litre pull-out waste bin that requires less emptying than the crosscut equivalent
- Also shreds credit cards (manual feed) and staples
- Shreds documents into 2x14mm micro-cut particles (DIN Level P-5) - (over 2000 particles per A4 sheet)
- Shreds the capacity load in approximately 6 minutes with a 12 minute duty cycle
- Up to 400 sheets of paper before a 30-minute cool down period
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 535 |
| Accepts: | Credit Cards (manual feed)/Staples |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Anti-Jam Technology: | Auto-Reverse |
| Average Shred Speed/mpm: | 3 |
| Bin Style: | Pull out |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 2 |
| Cutter Warranty (Years): | 7 |
| Depth (mm): | 625 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 613 |
| Jam Indicator: | Yes |
| Model: | AutoMax 200M |
| OEM: | 4656401 |
| Safety Cut Out Bin Removal: | Yes |
| Sheet Capacity: | 200 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-5 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 32 |
| Shredders - Run Time (mins): | 12 |
| Thermal Overload Protecton: | Yes |
| Width (mm): | 406 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-5 |
| Run Time: | 12 Minutes On/20 Minutes Off |
| Throat Capacity: | 200 Sheet Automatic/10 Sheet Manual |
| Particle Size: | 2x14mm |
| Bin Capacity: | 32 Litres |
| CD Shredding: | No |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards |
| Auto Start/Stop: | Electronic |
| Throat Width: | 230mm |
| Dimensions (WxDxH): | 346.1x508x563.6mm |
| Weight: | 15.74kg |
| Warranty: | 3 Year Machine / 7 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |








