Fellowes Lotus Dual Monitor Arm 8042901
For use with the Fellowes Lotus Sit-Stand Workstation, this monitor arm raises monitors to an optimal viewing height to prevent neck strain and free up valuable workspace. Each arm has the capacity to hold a monitor up to 27 weighing up to 7kg and is easy
Sign in to view price and place order
- Each arm holds a monitor up to 27 and 7kg"
- Easy to mount via grommet hole
- Height adjusts up to 40cm above the top surface of Lotus Sit-Stand Workstation
- Meets VESA mounting standards
- Monitor stays in place when you lift or lower your Lotus Sit-Stand Workstation
- The dual monitor arm allows adjustment to proximity of screens
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 529 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Silver |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 450 |
| Height (mm): | 450 |
| Height Range: | 635-400mm Above Top Surface |
| OEM: | 8042901 |
| Width (mm): | 300 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Silver |
| Form: | Monitor Arms |
| Maximum Load: | 7kg |
| Mounting Option: | Grommet Hole |
| Number Of Screens/Laptops: | Two |
| Weight: | 2.26kg |






