Fellowes Calibre A3 Laminator Black 5740201
This professional Fellowes Calibre laminator features Instaheat technology for an ultra fast 1 minute warm up time. The laminator also features a laminating speed of 50cm per minute, jam sensor and reverse button for fast and efficient laminating. Ideal f
Sign in to view price and place order
- 15 GBP / 20 Euros Cashback claim at www.fellowes-promotion.com
- Colour: Black
- Hot Swap technology switches instantly between pouch thicknesses
- Jam sensor and reverse button
- Laminating speed: 50cm
- Professional laminator with ultra fast 1 minute warm up time
- Size: A3
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 554 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 665 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 665 |
| Ideal For: | Small Office |
| Laminating Speed: | 500mm/minute |
| Model: | Fellowes Calibre |
| OEM: | 5740201 |
| Paper Size: | A3 |
| Power Source: | Mains |
| Release/Reverse/Auto Reverse: | Auto Reverse |
| Usage: | Regular |
| Width (mm): | 185 |
| Type: | Lamination Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Black/Silver |
| Size: | A3 |
| Pouch Thickness: | Up to 125 micron |
| Warm-Up Time: | 60 Seconds |
| Entry Width: | 320mm |
| Temperature Setting: | InstaHeat |
| Number of Rollers: | 2 Rollers |
| Cold Lamination: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 569.9x155.6x109.5mm |
| Weight: | 2.54kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |





