Fellowes Neptune 3 A3 Laminator 5721601
Making sure that your documents last for a long time without any damage to their quality, the Fellowes Neptune 3 Laminator is perfect for all workplaces. Automatically registering the laminating pouch thickness, the machine adjusts itself accordingly to e
Sign in to view price and place order
- 100% jam free when used with Fellowes pouches
- 20 GBP / 25 Euros Cashback claim at www.fellowes-promotion.com
- Automatically adjusts to pouch thickness
- Can laminate all pouches up to 175 micron (2x175)
- Easy user interface
- Laminator for creating lasting documents
- Suitable for use with documents up to A3 size
- Temperature control monitors the laminators heat
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 555 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 570 |
| Display: | 1 Touch |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 570 |
| Ideal For: | Office |
| Jam Free: | Yes |
| Laminating Speed: | 600mm/minute |
| Model: | Fellowes Neptune 3 |
| OEM: | 5721601 |
| Paper Size: | A3 |
| Release/Reverse/Auto Reverse: | Manual Reverse |
| Usage: | Frequent |
| Width (mm): | 248 |
| Type: | Lamination Machines |
| Manufacturer: | Fellowes |
| Brand: | Fellowes |
| Colour: | Silver/Black |
| Size: | A3 |
| Pouch Thickness: | Up to 175 micron |
| Warm-Up Time: | 60 Seconds |
| Entry Width: | 320mm |
| Temperature Setting: | Autosense |
| Number of Rollers: | 4 Rollers |
| Cold Lamination: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 139.7x508x117.5mm |
| Weight: | 4.6kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | China |






