Brother QL-800 Labelling Machine QL800ZU1
Ideal for general office administration, facilities management, postage and shipping, this Brother QL-800 labelling machine prints up to 62mm wide labels at up to 148mm/second. The machine also features an easy set up thanks to the built-in label design s
Sign in to view price and place order
- Colour: black/white
- Easy set up with built-in label design software
- Labelling machine for office administration, facilities management, postage and shipping
- Print speed: 148mm/second
- Prints up to 62mm wide labels
- Simply plug in the USB and print
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 575 |
| Accreditation: | Energy Star |
| Colour: | Black/White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 263 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Energy Star (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 263 |
| Labelling - Tape System: | DK |
| Model: | QL-800 |
| OEM: | QL800ZU1 |
| Power Source: | USB |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 230 |
| Type: | Label Writers |
| Manufacturer: | Brother |
| Brand: | Brother |
| Colour: | Grey |
| Form: | Desktop Machine |
| Keyboard: | No |
| Print Method: | Thermal Printer |
| Print From PC: | Yes |
| Connection: | USB |
| Print Speed: | 148mm per second |
| Dimensions (WxDxH): | 125x213x142mm |
| Weight: | 1.15kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | ENERGY STAR certified |
| Warranty: | 3 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |



