Avery Laser CD/DVD Full Face Label 2 Per Sht Wht (Pack of 50) L7676-25
Create great looking CDs and DVDs with Avery Full Face laser DVD labels. Classically sized, these Full-Face labels cover much of the surface area, leaving the transparent edge free to produce professional looking discs. Add your company logo to your label
Sign in to view price and place order
- 25 A4 sheets, 2 labels per sheet (50 total)
- Adds a professional finish to any multi-media project
- Colour: white
- Compatible with Avery templates
- Designed for your laser printer
- Diameter: 117mm
- Full face laser labels for surface coverage of CD/DVDs
- Matte finish
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 333 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 314 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 314 |
| Label Shape: | Circle |
| Label Size (mm x mm): | 117 Diameter |
| Labels per Pack: | 50 |
| OEM: | L7676-25 |
| Print Method: | Laser |
| Width (mm): | 244 |
| Type: | CD/DVD Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Form: | 2 per A4 Sheet |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 2 per Sheet |
| Label Size: | 117mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 350g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |


