Avery Laser Label 99.1x67.7mm 8 Per Sheet Clear (Pack of 200) L7565-25
These Avery clear laser labels are virtually invisible when applied for professional packages, parcels and envelopes. For use with laser printers, the labels feature a QuickPEEL feature for easy application. Made from durable polyester, each label measure
Sign in to view price and place order
- 25 sheets, 8 labels per sheet
- Colour: clear
- For use with laser printers
- Made from durable polyester
- Pack of 200 labels
- QuickPEEL feature for easy application
- Size: 99.1 x 67.7mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 330 |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 50 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 310 |
| Height (mm): | 320 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 99.1 x 67.7 |
| Labels per Pack: | 200 |
| Material: | Polyester |
| OEM: | L7565-25 |
| Print Method: | Laser |
| Width (mm): | 246 |
| Type: | Address Labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polyester Film |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 8 per Sheet |
| Label Size: | 99.1x67.7mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 360g |
| Country of Origin: | UK |





