Avery Ultragrip Multi Labels 38.1x21.2mm 65 Per Sheet White (Pack of 6500) 3666
These handy Avery Ultragrip multipurpose labels are compatible with most laser and inkjet printers, including multifunctional devices and photocopiers. Designed to be jam free, the labels provide reliable results with sharp prints and excellent adhesion.
Sign in to view price and place order
- 100 sheets, 65 labels per sheet
- Branded Avery labels with UltraGrip technology
- Colour: White
- Jam free for easy printing
- Label size: 38.1 x 21.2mm
- Multipurpose: laser, inkjet, copier
- Pack of 6500 labels
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 332 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 310 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 310 |
| Label Shape: | Rectangle |
| OEM: | 3666 |
| Width (mm): | 220 |
| Type: | Small labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| For Copiers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 65 per Sheet |
| Label Size: | 38.1x21.2mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 220x20x310mm |
| Weight: | 990g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |



