Avery Laser Mini Labels 189 per sheet White (Pack of 4725) L4731REV-25
These Avery Mini labels allow you to perform many a task at home or at work with ease. Whether you are looking for an answer to your filing needs or simply trying to create a new and easy to follow system, these removable, adhesive and pliant labels will
Sign in to view price and place order
- 25 sheets of 189 labels (4725 total)
- Adhesive mini labels ideal for files, folders and boxes
- Colour: white
- Compatible with laser printers
- Dimensions: 25.4 x 10mm
- Fully recyclable
- Jam free for smooth printing
- Template software is available online
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 333 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 311 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 303 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 25.4 x 10 |
| Labels per Pack: | 4725 |
| OEM: | L4731REV-25 |
| Print Method: | Laser |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 214 |
| Type: | Small labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 189 per Sheet |
| Label Size: | 10x24.4mm |
| Adhesive Type: | Removable |
| Dimensions: | 215x10x325mm |
| Weight: | 310g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |



