Avery Adhesive Sign Pockets A4 Transparent (Pack of 10) L7083-10
Ideal for temporary or frequently updated A4 signs, these Avery sign pockets feature a strong adhesive backing, which attaches to walls and windows, but removes cleanly. Made from durable polypropylene, these sign pockets are ideal for menus, rotas, notif
Sign in to view price and place order
- Adheres to walls and windows and removes cleanly
- Colour: Clear
- Ideal for temporary or frequently updated signs
- Pack of 10
- Size: A4
- Strong adhesive backing
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 841 |
| Adhesive Type: | Non-Permanent |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 50 |
| Colour: | Clear |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 340 |
| Height (mm): | 340 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size: | 221 x 304 mm |
| Label Size (mm x mm): | 221 x 304 |
| Labels per Pack: | 10 |
| Labels Per Sheet: | 1 per Sheet |
| Material: | Polypropylene |
| OEM: | L7083-10 |
| Print Method: | Laser |
| Weatherproof: | Yes |
| Width (mm): | 238 |
| Type: | Sign Holders |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | Transparent |
| Size: | A4 |
| Form: | Wall Mounted Sign |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions: | 235x6x340mm |
| Weight: | 280g |
| Country of Origin: | Germany |



