Avery Laser Mini Labels 84 Per Sheet White (Pack of 8400) L7656-100
These Avery mini labels can be peeled away from the sheet easily with QuickPEEL technology by tearing down the perforated divide or removing them from the sheet in one swift motion. Perfect for use as barcodes, pricings or return address labels, Avery's f
Sign in to view price and place order
- 100 sheets of 84 labels (8400 total)
- Adhesive mini labels ideal for files, folders and boxes
- Colour: white
- Compatible with laser printers
- Dimensions: 46mm x 11.1mm
- Fully recyclable
- Jam free for smooth printing
- Template software is available online
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 333 |
| Accreditation: | FSC |
| Backing Sheet Size: | A4 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 324 |
| FSC (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 310 |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 46 x 11.1 |
| Labels per Pack: | 8400 |
| OEM: | L7656-100 |
| Print Method: | Laser |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 220 |
| Type: | Small labels |
| Manufacturer: | Avery UK |
| Brand: | Avery |
| Colour: | White |
| Sheets Or Rolls: | A4 Sheets |
| For Laser Printers: | Yes |
| Labels Per Sheet: | 84 per Sheet |
| Label Size: | 46x11.1mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Dimensions: | 220x20x310mm |
| Weight: | 1.00kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Forest Stewardship Council FSC Certified |
| Country of Origin: | UK |



