Master Lock Aluminium Combination Padlock 30mm 630EURD
Lightweight yet secure, the Master Lock Combination Padlock is ideal for protecting your belongings while travelling or in the home. Create your own 3-digit combination and reset it when necessary, or regularly for added security. A solid aluminium body o
Sign in to view price and place order
- Combination code can be reset
- Create-your-own 3-digit combination
- Ideal for use on gym bags, suitcases, drawers and lockers
- Shackle diameter: 5mm
- Size: 30mm
- Solid aluminium padlock
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 660 |
| Accreditation: | SMETA |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 250 |
| Height (mm): | 140 |
| OEM: | 630EURD |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Width (mm): | 70 |
| Type: | Padlocks |
| Manufacturer: | Master Lock |
| Brand: | Master Lock |
| Colour: | Silver |
| Size: | 30mm |
| Material: | Steel |
| Lock Type: | Combination Lock |
| Shackle Diameter: | 5mm |
| Shackle Height: | 24mm |
| Shackle Width: | 14mm |
| Country of Origin: | China |





