Master Lock Magnum Padlock 30mm Solid Brass with Keys 40043
Made with a solid brass body and hardened steel shackle this padlock is reassuringly cut-resistant to ensure protection for your personal property. This padlock has been designed with dual locking levers and a 4-pin cylinder, which means essential protect
Sign in to view price and place order
- 4-pin cylinder
- Dual locking levers
- Hardened, cut-resistant steel shackle
- Ideal for sheds, storage units and gates
- Padlock with solid brass body
- Size: 30mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 660 |
| Accreditation: | SMETA |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 235 |
| Height (mm): | 123 |
| Number of Keys Supplied: | 2 |
| OEM: | 40043 |
| SMETA Registrated (Y/N): | Yes |
| Water Resistant: | Yes |
| Width (mm): | 80 |
| Type: | Padlocks |
| Manufacturer: | Master Lock |
| Brand: | Master Lock |
| Colour: | Brass |
| Size: | 30mm |
| Material: | Brass |
| Lock Type: | Key Lock |
| Shackle Diameter: | 4mm |
| Shackle Width: | 5mm |
| Country of Origin: | China |




