Verbatim CR2450 3V Premium Lithium Battery (Pack of 4) 49535
Verbatims range of lithium 3 volt coin cell batteries, power a whole host of small portable electronic devices, including remote controls and key fobs. Child safety packaging incorporates a double blister to prevent accidental opening (can only be opened
Sign in to view price and place order
- 2450 coin cell
- Child safety packaging
- Designed for remote controls and key fobs
- Improved lithium technology for better performance
- Long-lasting, high energy output
- Nominal Capacity: 580mAh
- Pack of 4
- Voltage: 3V
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 500 |
| Battery Size: | CR2450 |
| Battery Type: | Lithium |
| Colour: | Silver |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 125 |
| Height (mm): | 125 |
| OEM: | 49535 |
| Pack: | 4 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Voltage (V): | 3 |
| Width (mm): | 85 |
| Type: | Disposable Batteries |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Size: | 3V |
| Battery Type: | Lithium |
| Size Code: | CR2450 |
| Dimensions: | 24.1x5mm |
| Weight: | 6.2g |


