Verbatim CR2025 3V Premium Lithium Battery (Pack of 4) 49532
Verbatims range of lithium 3 volt coin cell batteries, power a whole host of small portable electronic devices, including 3D glasses and remote controls. Child safety packaging incorporates a double blister to prevent accidental opening (can only be opene
Sign in to view price and place order
- 2025 coin cell
- Child safety packaging
- Designed for 3D glasses and remote controls
- Improved lithium technology for better performance
- Long-lasting, high energy output
- Nominal Capacity: 160mAh
- Pack of 4
- Voltage: 3V
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 500 |
| Battery Size: | CR2025 |
| Battery Type: | Lithium |
| Colour: | Silver |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 125 |
| Height (mm): | 125 |
| OEM: | 49532 |
| Pack: | 4 |
| Voltage (V): | 3 |
| Width (mm): | 85 |
| Type: | Disposable Batteries |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Size: | 3V |
| Battery Type: | Lithium |
| Size Code: | CR2025 |
| Dimensions: | 20x2.5mm |
| Weight: | 2.2g |


