Verbatim Databar USB Drive USB 2.0 64GB Blue 49455
The Verbatim DataBar USB Drive has a push and pull sliding feature which protects the USB connection when it is not in use without the need for a separate cap which is easily lost.
Sign in to view price and place order
- Capacity: 64GB
- Colour: Blue
- Keyring loop
- Push and pull sliding feature
- Store and share files between different devices
- USB 2.0 (also compatible with USB 3.2 ports)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 468 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 135 |
| Height (mm): | 10 |
| OEM: | 49455 |
| Storage Media Type: | USB Drive |
| Width (mm): | 90 |
| Type: | USB Memory Sticks |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Colour: | Blue |
| Capacity: | 64GB |
| Speed Rating: | USB 2.0 |
| Read Speed: | Up to 12MB/s |
| Write Speed: | Up to 5MB/s |
| Case: | Retractable Sliding Cover |
| Dimensions: | 55x9.5x20.4mm |
| Weight: | 9.1g |


