Verbatim Pro microSDXC Memory Card Class 3 128GB 47044
Designed for the most demanding applications, this Verbatim SD memory card is rated at UHS Speed Class 3 (U3), making it suitable for the latest 4K Ultra HD and Full HD video then transfer quickly to your computer for viewing and editing. Compatible with
Sign in to view price and place order
- Capacity: 128GB
- Colour: Black
- Compatible with smart phones, tablets, mobile phones, and other microSDHC/SDXC compatible devices
- Dimensions (LxWxH): 11x14x1mm
- Professional SDXC memory card
- Read Speeds: Up to 90 MB/Sec (UHS-I compatible device required)
- UHS Speed Class 3 (U3) suitable for 4K Ultra HD video recording
- Write Speeds: Up to 45 MB/Sec (UHS-I compatible device required)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 470 |
| Certified Recording Speed: | 4K |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 135 |
| Height (mm): | 135 |
| OEM: | 47044 |
| Sequential Read Speed (MB/s): | 90 |
| Storage Capacity (GB): | 128 |
| Width (mm): | 91 |
| Type: | Flash Memory Cards |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Form: | Micro SDXC Cards |
| Capacity: | 128GB |
| Speed Rating: | Class 3 |
| Read Speed: | Up to 90MB/s |
| Write Speed: | Up to 45MB/s |
| Includes Adaptor: | Yes |
| Dimensions: | 15x11x1.0mm |
| Weight: | 1.6g |


