Verbatim Executive Fingerprint Secure Solid State Drive (SSD) USB 3.2 Gen 1 USB-C 512GB Grey 53656
Ensure the security of your data with the Verbatim Fingerprint Secure portable Solid State Drive (SSD). Utilising a combination of AES 256-bit hardware encryption and biometric technology to ensure protection of sensitive information in the event of loss
Sign in to view price and place order
- Capacity: 512GB
- Colour: Grey
- Fingerprint access (maximum 8 users)
- Nero Backup Software included
- Premium 256-bit AES hardware security encryption
- Read Speed: Up to 324 MB/sec
- SSDs use flash memory storage for faster speeds, higher performance and greater reliability
- USB Super-speed (5 Gbps)
- USB-C to USB-A cable and USB-C adapter
- USB-CTM external SSD with integrated fingerprint scanner
- Write Speed: Up to 358 MB/sec
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 465 |
| Colour: | Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 30 |
| Height (mm): | 180 |
| OEM: | 53656 |
| Storage Media Type: | Solid State Drive |
| System Requirements: | Windows 10 8 7 / Mac OS 10.6 or higher |
| Width (mm): | 91 |
| Type: | Solid State Drives |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | Verbatim |
| Colour: | Grey |
| Form: | External Drive |
| Capacity: | 512GB |
| Portable Or Desktop: | Portable |
| Power Supply: | Bus Powered via USB Cable |
| Connection: | USB 3.2 |
| Data Transfer Rate: | Up to 324Mb/s (read) / Up to 358Mb/s (write) |
| Dimensions: | 40x111x13mm |
| Weight: | 58.5g |
| Warranty: | 3 Year Warranty |


