Rhino Exercise Book Plain 80 Pages 9x7 Yellow (Pack of 100)
Designed for classroom use, this Rhino 9 x 7 inch exercise book contains 80 blank pages of education standard, smooth, white paper. Ideal for colour coordinating different lessons, this exercise book has sturdy, manilla covers in yellow. Supplied in a pac
Sign in to view price and place order
- 100% recycled, sturdy and resilient manilla cover
- 80 pages of 75gsm education standard paper
- Colour: Yellow
- Every purchase will help the charity 'Save the Rhino International'
- Made in the EU
- Pack of 100
- Paper sourced from sustainable European forests
- Plain pages
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Size: 9 x 7 inches
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 160 |
| Colour: | Yellow |
| Country of Origin: | Estonia |
| Cover Material: | Manilla |
| Depth (mm): | 245 |
| Height (mm): | 235 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| Number of Pages: | 80 |
| OEM: | VC48990 |
| Paper Size: | 9 x 7 inches |
| Width (mm): | 375 |
| Type: | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer: | Victor Stationery |
| Brand: | Rhino |
| Cover Colour: | Yellow |
| Size: | 226x178mm |
| Cover Material: | 225gsm Manilla |
| Rulings: | Plain |
| Books or Sheets: | Books |
| Paper Grammage: | 75gsm |
| No. of Pages: | 80 Pages |
| Binding: | Stapled |
| Ruling Description: | Plain |
| Paper Colour: | White |
| Book/Sheet Size: | 9x7in |
| Dimensions: | 226x178mm |
| Weight: | 14.5kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 100% recyclable |
| Warranty: | Lifetime Warranty |
| Country of Origin: | Made in EU |


