Rhino Exercise Book 7mm Square 80P A4 Light Blue (Pack of 50)
Designed for classroom use, this Rhino A4 exercise book contains 80 pages of feint ruled with 7mm squares on education standard smooth, white paper. Ideal for mathematical work, and colour coordinating different lessons, this exercise book has sturdy, man
Sign in to view price and place order
- 100% recycled, sturdy and resilient manilla cover
- 80 pages of 75gsm education standard paper
- Colour: Light Blue
- Every purchase will help the charity 'Save the Rhino International'
- Made in the EU
- Pack of 50
- Paper sourced from sustainable European forests
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Ruled with 7mm squares
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 160 |
| Colour: | Light Blue |
| Country of Origin: | Estonia |
| Cover Material: | Manilla |
| Depth (mm): | 225 |
| Height (mm): | 245 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| Number of Pages: | 80 |
| OEM: | VC48418 |
| Paper Size: | A4 |
| Ruling: | Squared |
| Ruling Colour: | Grey |
| Width (mm): | 313 |
| Type: | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer: | Victor Stationery |
| Brand: | Rhino |
| Cover Colour: | Blue |
| Size: | A4 |
| Cover Material: | 225gsm Manilla |
| Rulings: | Squared |
| Books or Sheets: | Books |
| Paper Grammage: | 75gsm |
| No. of Pages: | 80 Pages |
| Binding: | Stapled |
| Ruling Description: | 7mm Squared |
| Paper Colour: | White |
| Cover Design/Colour: | Light Blue |
| Dimensions: | 297x210mm |
| Weight: | 11kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 100% recyclable |
| Warranty: | Lifetime Warranty |
| Country of Origin: | Made in EU |


