Rhino Exercise Book 15mm/Plain 64 Pages A4 Green (Pack of 50)
Designed for classroom use, this Rhino A4 exercise book contains 64 pages displaying feint ruled lines at the bottom and plain at the top. Ideal for colour coordinating different lessons, this exercise book has sturdy, manilla covers in light green. Suppl
Sign in to view price and place order
- 64 pages
- Colour: Light Green
- Pack of 50
- Ruled with 15mm lines/plain top
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 160 |
| Colour: | Light Green |
| Country of Origin: | Estonia |
| Cover Material: | Manilla |
| Depth (mm): | 227 |
| Height (mm): | 215 |
| Number of Pages: | 64 |
| OEM: | VC48412 |
| Paper Size: | A4 |
| Ruling: | Feint Ruled |
| Ruling Colour: | Grey |
| Width (mm): | 312 |
| Type: | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer: | Victor Stationery |
| Brand: | Rhino |
| Cover Colour: | Green |
| Size: | A4 |
| Cover Material: | 225gsm Manilla |
| Rulings: | Plain & Ruled |
| Books or Sheets: | Books |
| Paper Grammage: | 75gsm |
| No. of Pages: | 64 Pages |
| Binding: | Stapled |
| Ruling Description: | Top Plain / Bottom 15mm Ruled |
| Paper Colour: | White |
| Cover Design/Colour: | Light Green |
| Dimensions: | 297x210mm |
| Weight: | 9kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 100% recyclable |
| Warranty: | Lifetime Warranty |
| Country of Origin: | Made in EU |


