Rhino Exercise Book 8mm/Plain 64 Pages A4 Red (Pack of 50)
Designed for classroom use, this Rhino A4 exercise book contains 64 pages of ruled pages on onside and plain on the reverse. Ideal for colour coordinating different lessons, this exercise book has sturdy, manilla covers in red. Supplied in a pack of 50 bo
Sign in to view price and place order
- 64 pages
- Colour: Red
- Pack of 50
- Ruled with 8mm lines/plain
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 160 |
| Colour: | Red |
| Country of Origin: | Estonia |
| Cover Material: | Manilla |
| Depth (mm): | 227 |
| Height (mm): | 215 |
| Number of Pages: | 64 |
| OEM: | VC48379 |
| Paper Size: | A4 |
| Ruling: | Ruled |
| Ruling Colour: | Grey |
| Width (mm): | 312 |
| Type: | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer: | Victor Stationery |
| Brand: | Rhino |
| Cover Colour: | Red |
| Size: | A4 |
| Cover Material: | 225gsm Manilla |
| Rulings: | Feint Ruled & Plain |
| Books or Sheets: | Books |
| Paper Grammage: | 75gsm |
| No. of Pages: | 64 Pages |
| Binding: | Stapled |
| Ruling Description: | 8mm Ruled / Plain Alternative Pages |
| Paper Colour: | White |
| Dimensions: | 297x210mm |
| Weight: | 9kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 100% recyclable |
| Warranty: | Lifetime Warranty |
| Country of Origin: | Made in EU |


