Rhino Exercise Book 15mm Ruled 64P A4 Light Blue (Pack of 50)
Designed for classroom use, this Rhino A4 exercise book contains 64 pages of feint ruled lines for neat note taking in lessons. Ideal for colour coordinating different lessons, this exercise book has sturdy, manilla covers in light blue. Supplied in a pac
Sign in to view price and place order
- 100% recycled, sturdy and resilient manilla cover
- 64 pages of 75gsm education standard paper
- Colour: Light Blue
- Every purchase will help the charity 'Save the Rhino International'
- Made in the EU
- Pack of 50
- Paper sourced from sustainable European forests
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Ruled with 15mm lines
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 160 |
| Colour: | Light Blue |
| Country of Origin: | Estonia |
| Cover Material: | Manilla |
| Depth (mm): | 227 |
| Height (mm): | 215 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| Number of Pages: | 64 |
| OEM: | VC48375 |
| Paper Size: | A4 |
| Ruling: | Feint Ruled |
| Ruling Colour: | Grey |
| Width (mm): | 312 |
| Type: | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer: | Victor Stationery |
| Brand: | Rhino |
| Cover Colour: | Blue |
| Size: | A4 |
| Cover Material: | 225gsm Manilla |
| Rulings: | Feint Ruled |
| Books or Sheets: | Books |
| Paper Grammage: | 75gsm |
| No. of Pages: | 64 Pages |
| Binding: | Stapled |
| Ruling Description: | 15mm Ruled |
| Paper Colour: | White |
| Cover Design/Colour: | Light Blue |
| Dimensions: | 297x210mm |
| Weight: | 9kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 100% recyclable |
| Warranty: | Lifetime Warranty |
| Country of Origin: | Made in EU |


