Rhino Exercise Book 5mm Square 9x7 Light Blue (Pack of 100)
Designed for classroom use, this Rhino 9 x 7 inch exercise book contains 80 pages of feint ruled with 5mm squares on education standard smooth, white paper. Ideal for mathematical work, and colour coordinating different lessons, this exercise book has stu
Sign in to view price and place order
- 100% recycled, sturdy and resilient manilla cover
- 80 pages of 75gsm education standard paper
- Colour: Light Blue
- Every purchase will help the charity 'Save the Rhino International'
- Made in the EU
- Pack of 100
- Paper sourced from sustainable European forests
- Printed using solvent-free, water-based inks
- Ruled with 5mm squares
- Size: 9 x 7 inches
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 160 |
| Colour: | Light Blue |
| Country of Origin: | Estonia |
| Cover Material: | Manilla |
| Depth (mm): | 245 |
| Height (mm): | 235 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | VC47289 |
| Ruling: | Squared |
| Ruling Colour: | Grey |
| Width (mm): | 375 |
| Type: | Exercise Books & Paper |
| Manufacturer: | Victor Stationery |
| Brand: | Rhino |
| Cover Colour: | Blue |
| Size: | 226x178mm |
| Cover Material: | 225gsm Manilla |
| Rulings: | Squared |
| Books or Sheets: | Books |
| Paper Grammage: | 75gsm |
| No. of Pages: | 80 Pages |
| Binding: | Stapled |
| Ruling Description: | 5mm Squared |
| Paper Colour: | White |
| Cover Design/Colour: | Light Blue |
| Book/Sheet Size: | 9x7in |
| Dimensions: | 226x178mm |
| Weight: | 14.5kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | 100% recyclable |
| Warranty: | Lifetime Warranty |
| Country of Origin: | Made in EU |


