SureFire Bunker Gaming SSD USB 3.2 Gen 1 512GB Black 12+ Games 53683
SureFire Gaming SSD 152GB Gaming Bunker can store up to 12 games. This purpose built extended storage provides convenient, faster loading, high capacity, on the go storage allowing the user to free up space on any console or computer. It has multi colour
Sign in to view price and place order
- 104 Grams
- 125mm x 80mm x 17.5mm
- 512GB memory to store over 12 Games
- Faster loading times
- Multi-colour RGB changing LED accent lights
- Nero Backup Software suitable for Windows OS only
- Suitable for console and PC gaming. Consoles that support external storage devices
- USB 3.2 GEN 1 with USB-C adapter
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 437 |
| Colour: | Black |
| Connectivity: | USB 3.2 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 170 |
| Height (mm): | 185 |
| OEM: | 53683 |
| Returns Allowed: | No |
| Storage Capacity (GB): | 512 |
| System Requirements: | Windows 10 8 7 / Mac OS X 10.6 or higher |
| Width (mm): | 101 |
| Type: | Hard Disks |
| Manufacturer: | Verbatim |
| Brand: | SureFire |
| Colour: | Black |
| Form: | External Drive |
| Capacity: | 512GB |
| Portable Or Desktop: | Portable |
| Power Supply: | Bus Powered via USB cable |
| Connection: | USB 2.0/3.0 |
| Data Transfer Rate: | Up to 450Mb/s (Read) / Up to 430Mb/s (Write) |
| Dimensions (WxDxH): | 125x80x17.5mm |
| Weight: | 104g |


