Safescan 2865-S UK Easy Clean Value Banknote Counter 112-653
Experience effortless counting with a personal touch. The new Safescan 2865-S can value count and verify your banknotes in just minutes. The Safescan 2865-S is packed with advanced technology that make your cash counting easier and more personal then ever
Sign in to view price and place order
- 100% tested banknote verification
- Easy maintenance for long-term use
- Free currency update service
- High definition colour touch screen
- Multi-lingual interface with quick menu
- Premium 7-point counterfeit detection
- Rapidly value counts mixed banknotes
- Toploading for continuous banknote feeding
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 649 |
| Colour: | White |
| Counterfeit Detection: | Yes |
| Counting Mode: | Banknotes |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 360 |
| Height (mm): | 315 |
| Hopper Capacity: | 500 Notes |
| OEM: | 112-0653 |
| Power: | 110-240V |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Speed: | Up To 1200 Notes Per Minute |
| Stacker Capacity: | 220 Notes |
| Width (mm): | 320 |
| Type: | Cash Counter |
| Manufacturer: | Safescan |
| Brand: | Safescan |
| Colour: | Grey |
| Form: | Banknote Counter |
| Currency: | All Currencies |
| Dimensions: | 259x254x255mm |
| Weight: | 6.4kg |
| Warranty: | 3 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


