Rexel Momentum Extra XP418+ Cross-Cut Shredder 2021418XEU
Rexel Momentum Extra jam free paper shredders are ideal for destroying confidential documents in the office. The XP418+ shredder machine shreds up to 18 sheets of A4 paper (80gsm) in one go through the manual feed slot into P-4 (4x40mm) cross-cut pieces.
Sign in to view price and place order
- 45 Litre capacity bin with cabinet door for easy emptying
- Touch control panel
- Shreds up to 18 A4 (80gsm) sheets of paper at once into cross-cut pieces
- Security Level P-4: Suitable for personal or proprietary data
- Jam-free active sensing technology measures the number of sheets being fed in real-time to stop paper jams and misfeeds
- Handles credit cards, staples, paper clips, CDs and DVDs
- Dimensions: W455 x D479 x H675mm. Two year warranty with two year cutter warranty
- Continuous run time with fan cooling and ECO mode to save power when not in use
- 55dBA ultra-quiet noise level and infra red bin full sensor
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 539 |
| Accepts: | Credit Cards/Staples/Paperclips/CD's/DVD's |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Grey |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4x40 |
| Cutter Warranty (Years): | 2 |
| Depth (mm): | 433 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 685 |
| Model: | Extra XP418 Plus |
| OEM: | 2021418XEU |
| Sheet Capacity: | 18 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 45 |
| Width (mm): | 503 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Grey/Silver |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | Continuous |
| Throat Capacity: | 18 Sheets |
| Particle Size: | 4x35mm |
| Bin Capacity: | 45 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Dimensions: | 503x433x685mm |
| Weight: | 15kg |
| Warranty: | 2 Year Machine / 2 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |


