Rexel Momentum Extra XP514Plus Micro Cross-Cut Shredder 2x15mm 2021514MEU
Rexel Momentum Extra jam free paper shredders are ideal for destroying confidential documents in the office. The XP514+ shredder machine shreds up to 14 sheets of A4 paper (80gsm) in one go through the manual feed slot into P-5 (2x15mm) cross-cut pieces.
Sign in to view price and place order
- 55dBA ultra-quiet noise level
- 60 Litre capacity bin with cabinet door for easy emptying
- Continuous run time with fan cooling and ECO mode to save power when not in use
- Dimensions: W512 x D457 x H722mm. Two year warranty with two year cutter warranty
- Handles credit cards, staples, paper clips, CDs and DVDs
- Infra red bin full sensor
- Jam-free active sensing technology measures the number of sheets being fed in real-time to stop paper jams and misfeeds
- Security level P-5: Suitable for high-level corporate information
- Shreds up to 14 A4 (80gsm) sheets of paper at once into micro cross-cut pieces (2x15mm)
- Touch control panel
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 539 |
| Accepts: | Credit Cards/CDs/DVDs/Staples/Paperclips |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 15 |
| Cutter Warranty (Years): | 2 |
| Depth (mm): | 385 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 645 |
| Model: | XP514Plus |
| OEM: | 2021514MEU |
| Sheet Capacity: | 14 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-5 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 60 |
| Width (mm): | 465 |
| Type: | Department & Office Shredders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Grey/Silver |
| Cut Type: | Micro Cut |
| Security Level: | P-5 |
| Run Time: | Continuous |
| Throat Capacity: | 14 Sheets |
| Particle Size: | 2x15mm |
| Bin Capacity: | 60 Litres |
| CD Shredding: | Yes |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Dimensions: | 512x457x722mm |
| Weight: | 34kg |
| Warranty: | 2 Year Machine / 2 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |


