Rexel Promax QS 10/35 Cross-Cut P-4 Shredder Black 2104585
Rexel Promax QS 10/35 shreds up to 10 sheets (80 gsm) at a time into a security level of P-4 (4x40mm) cross-cut pieces. With a 35L bin which holds up to 460 sheets of A4 paper, the shredder is able to shred credit cards, staples and paper clips. Ideal for
Sign in to view price and place order
- 15 minutes continuous run time
- 35 Litre bin capacity with lift off lid for easy disposal
- Auto and manual reverse function to prevent paper jams
- Dimensions: W345 x D245 x H560mm. Two year warranty with ten year cutter warranty
- Handles credit cards, staples and paper clips
- Overheat LED warning light
- Security Level P-4: Suitable for personal or proprietary data
- Shreds up to 10 sheets of A4 (80gsm) paper into 4 x 40mm cross-cut pieces
- Transparent viewing window to see when bin is full
- Ultra quiet noise operation: Less than 60 dBA
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 544 |
| Accepts: | Credit Cards/Paperclips/Staples |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Bag/Bagless: | Bagless |
| Colour: | Black |
| Component Warranty Duration (Years): | 2 |
| Country of Origin: | China |
| Cut Size (mm): | 4x40 |
| Cutter Warranty (Years): | 10 |
| Depth (mm): | 392 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 467 |
| Model: | Promax QS RSX1035 |
| OEM: | 2104585 |
| Power Source: | Mains |
| Sheet Capacity: | 10 |
| Shredder - Paper Security Level: | P-4 |
| Shredders - Bin Capacity (litres): | 35 |
| Shredders - Entry Width (mm): | 220 |
| Shredders - Run Time (mins): | 15 |
| Width (mm): | 394 |
| Type: | Personal Shredders |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Black |
| Cut Type: | Cross Cut |
| Security Level: | P-4 |
| Run Time: | 15 Minutes |
| Throat Capacity: | 10 Sheets |
| Particle Size: | 4x40mm |
| Bin Capacity: | 35 Litres |
| Also Shreds: | Staples/Credit Cards/Paperclips |
| Dimensions: | 345x245x560mm |
| Weight: | 6.5kg |
| Warranty: | 2 Year Machine / 10 Year Cutter |
| Country of Origin: | China |



