Phoenix Estilo Top Loading Letter Box Graphite MB0121KA
The Phoenix Estilo top loading letter box is secure and stylish, ideal for either residential or business premises. Heavy-duty construction, with zinc galvanised coating gives it a weather-proof finish and ensures a long lifespan. Mail can easily be retri
Sign in to view price and place order
- Can be wall mounted with the pre-drilled holes and fixings supplied
- Colour: Graphite Grey
- Dimensions: W370 x D105 x H370mm
- Heavy-duty construction with zinc galvanised coating ensures a long lifespan
- High quality key-lock and is supplied with 2 keys
- Letter slot: W335 x H35mm
- Secure and stylish top loading letter box
- With a newspaper tray at the base
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 654 |
| Capacity: | 8 Litres |
| Colour: | Graphite Grey |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 105 |
| Height (mm): | 420 |
| Letter Slot Size: | H35xW335mm |
| OEM: | MB0121KA |
| Water Resistant: | Yes |
| Waterproof: | Water-resistant |
| Width (mm): | 390 |
| Type: | Post Boxes |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | Phoenix |
| Colour: | Graphite Grey |
| Material: | Metal |
| Form: | Letter Box |
| Wall Mount: | Yes |
| Lock Type: | Key Lock |
| Dimensions (WxDxH): | 370x105x370mm |
| Weight: | 3kg |
| Warranty: | 5 Year Warranty |



