Phoenix Dione Hotel Security Safe with Electronic Lock SS0311E
The Phoenix Dione safe is ideal for hotel, residential or business use, ideal for storing tablets, cash and valuables. Protection for cash cover/valuables �1,000/�10,000. The safe is fitted with an advance electronic lock, with high security anti-tamp
Sign in to view price and place order
- Advanced electronic lock with high security anti-tamper or bounce solenoid locking system
- Colour: Graphite
- Interior LED light
- Internal dimensions: W347 x D190 x H247mm
- Key override facility and Master code facility
- Ready for wall mounting or floor mounting (bolts supplied)
- Secure electronic lock safe
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 656 |
| Batteries Supplied: | No - 4x AA Required |
| Colour: | Graphite |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 405 |
| Fire Rating - Data: | None |
| Fire Rating - Digital Media: | None |
| Fixing: | Floor & Wall |
| Height (mm): | 578 |
| Internal Light: | Yes |
| Lockable: | Yes |
| Number Of Shelves: | No Shelf |
| OEM: | SS0311E |
| Returns Allowed: | No |
| Shelves: | 1 |
| Wall Fixings Included: | Yes |
| Wall Mountable: | Yes |
| Waterproof: | No |
| Width (mm): | 474 |
| Type: | Document Safes |
| Manufacturer: | Phoenix |
| Brand: | Phoenix |
| Colour: | Graphite Grey |
| Material: | Steel |
| Form: | Document Fire Safe |
| Internal Dimensions: | 517x346x197mm |
| Lock Type: | Electronic Lock 3-8 Digits |
| Fire Rating - Paper: | None |
| Capacity: | 35 Litres |
| Cash Rating: | Overnight: £1 000.00 |
| Valuables Cover: | Overnight:£10 000.00 |
| Internal Volume: | 31-40 Litres |
| Dimensions (WxDxH): | 520x406x200mm |
| Weight: | 13kg |
| Warranty: | 1 Year Back to Base Warranty |


