Ewbank DV6 6L Drum Bagless Vacuum Cleaner EW4001
For the home or the office, the Ewbank DV6 Dry Drum vacuum cleaner provides superb cleaning performance. The large 6 litre dust container and 8m long power cord, means less empyting and less plugging/unplugging, taking care of large areas without the disr
Sign in to view price and place order
- 1 cloth filter
- 1.5m hose with chome telescopic tube
- 6 litre dust container
- 700W bagless vacuum cleaner
- Accessories: 2-in-1 crevice tool
- Extra long 8m power cord with automatic cord rewinding function
- High efficiency floor brush
- On-board tool storage
- Weight: 5.8kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 799 |
| Capacity: | 6 Litre |
| Colour: | Black/Red |
| Cord Length: | 8m |
| Cord Length (m): | 8 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 390 |
| Height (mm): | 390 |
| Hose Length: | 1.5m |
| Hose Length (m): | 1.5 |
| Noise Level: | 76dB |
| OEM: | EW4001 |
| Suitable For: | Dry Use Only |
| Wattage: | 700 |
| Width (mm): | 370 |
| Type: | Cleaning Appliances |
| Manufacturer: | Ewbank Products Limited |
| Brand: | Ewbank |
| Colour: | Black |
| Appliance Type: | Vacuum Cleaners |
| Weight: | 6kg |



