Igenix 12 Inch Mini Tower Fan Black DF0020
The Igenix 12 inch mini tower fan is ideal for small office or home use. With quiet operation it will keep you cool, choose from 2 speed settings on the manual dial control and the oscillation function. Includes an easy hold carry handle. Stands 300mm tal
Sign in to view price and place order
- 2 speed settings on a manual dial control
- Colour: Black
- Mini tower fan to keep you cool
- Oscillation function
- Quiet operation
- Size: 300mm/12 inch
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 951 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 110 |
| Height (mm): | 362 |
| OEM: | DF0020 |
| Width (mm): | 157 |
| Type: | Fans |
| Manufacturer: | Igenix |
| Brand: | Igenix |
| Colour: | Black |
| Design: | Tower Fan |
| Fan Size: | 300mm |
| Variable Speed: | 2-Speed |
| Oscillating: | Yes |
| Dimensions (WxDxH): | 110x110x300mm |
| Weight: | 1.29kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |


