Neomounts By Newstar Foldable Laptop Stand NSLS075BLACK
This laptop stand with a hollowed out design prevents the device from overheating. Supporting the weight of up to 5kg, this universal tablet and notebook stand features five different tilt positions for maximum viewing comfort. Supplied in black.
Sign in to view price and place order
- Colour: Black
- Easy to fold flat, light weight and portable
- Five different tilt positions: 10-60 degrees
- Hollowed out design to prevent devices overheating
- Made from powder coated steel with non-slip silicone pads
- Supports screens weighing up to 5kg
- Universal tablet and notebook stand
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 520 |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 38 |
| Height (mm): | 240 |
| Height Adjustment Method: | Manual |
| OEM: | NSLS075BLACK |
| Width (mm): | 235 |
| Type: | Laptop / Monitor Risers |
| Manufacturer: | NewStar |
| Brand: | Neomounts by Newstar |
| Colour: | Black |
| Material: | Steel |
| Form: | Notebook/Laptop Stand |
| Monitor/Notebook Size: | Up to 15in Notebook |
| Maximum Load: | 5kg |
| Adjustable: | Yes |
| Mounting Option: | Sits on Desk |
| Number Of Screens/Laptops: | One |
| Dimensions: | 255x35x255mm |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |


